Ana Sayfa / Otoyol İşlemleri / Bayramda Hgs Geçişleri

Bayramda Hgs Geçişleri

Hızlı geçiş sistemi ya da yaygın olarak bilinen ismi ile hgs hizmeti özellikle metropol olan kalabalık şşehirlerde faaliyet göstermektedir. Hızlı geçiş sistemi abonelik sistemi ile çalışan köprü ve otoyol gibi çoklu v e ortak kullanıma sahip yollarda bulunan ücretli geçiş sistemidir.
Hızlı geçiş sisteminin daha seri bir şekilde ilerlemesi için bu sistem geliştirilmeye devam etmekte olup günümüz itibari ile hgs ve ogs standlarından karlı sistemle geçiş sağlanmaktadır. Özel gün ve tatillerde yolların yoğun olması nedeni ile hükümet tarafından bazı kolaylıklar sağlanmaktadır.
Resmi tatil ve bayramlarda araç sayısının artışına parelel olarak otobanlarda ki seri ilerlemenin zaman zaman tıkanması nedeni ile bayramda hgs geçişleri çoğu zaman ücretsiz olarak sağlanmaktadır. Resmi bir izinle devletin bizzat talimatı ile hgs ve ogs nedeni ile belirli günler arası ücret alınmamaktadır.
Bu durumun nedeni özellikle dini bayramlarda ziyaretin daha sık olmasına bağlı olarak trafikte sağlanan yoğunluğu bir nebze de olsa rahatlamasının sağlanmasıdır. Bayramda hgs ve ogs sistemlerinin ücretsiz olmasının bir başka nedeni ise bu günlere özel insanların birbirleri ile daha sık görüşmesinin sağlanma isteği nedeni iledir.
Hgs Kartı
Hızlı geçiş sistemi ilk uygulamaya geçtiği günlerden bu yana daha kolay bir geçiş imkanı tanımaktadır. Ortak otoban ve köprü geçişlerinde bulunan hızlı geçiş sistemlerinde uygulanan ilk yöntem araçların bir bir bekletilerek ücret ödemesi sonrası geçiş izninin verilmesi idi.
Ancak bu uygulamanın daha zor bir süreci ortaya çıkartması ve trafiik yoğunluklarına neden olması sonucunda hızlı geçiş sisteminde uygulanacak yeni teknikler geliştirilmiş ve uygulanmaya konulmuştur.
Günümüz itibari ile abonelik yapılarak iki çeşit teknik ile hızlı geçiş sistemi kullanımı sağlanmaktadır. Bu tekniklerden ilkinde araca bir etiketin yerleştirilmesi ile bir nevi bu etiketin sistem tarafından okunması sağlanmakta, diğer teknik ise hgs kartı olarakbilinen teknik olup, karta dolum yapılarak sistemi kullanmaktır.
Bunun yanı sıra hgs sistemine abonelik sağlayan araçların tümü sistem üzerinden kaç defa geçiş yaptıklarını, geçiş haklarını, oluşan borçlarını ve trafik cezasına sahip olup olmadıklarını rahatlıkla görebilirler.
Hgs Geçişlerinde Yeni Çözümler
Hızlı geçiş ssiteminin özellikle İstanbul gibi şehirlerde tariği olumsuz etkilemesi ve yoğunluk yaşanmasından dolayı hgs geçişlerinde yeni çözümler geliştirilmeye çalışılmıştır.
İlk uygulamanın sonucunda kartı sistem ortaya konulmuş, kartlı sisteminde eskimesine yol açarak yeni geliştirilmiş sistem olan çipli sistem devreye girmiştir.

Hakkında admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir