Ana Sayfa / Hgs Cezası Ödeme / Gitmediğiniz yerden HGS Cezası Gelirse

Gitmediğiniz yerden HGS Cezası Gelirse

HGS sistemi özellikle büyük şehirlerdeki trafik sorunlarına karşı büyük bir önlem olarak karşımıza çıkıyor. Geçmişte ücretli otoyol ve köprülerde ödeme için gişe sırasının beklemesi, iş çıkış saatleri ve bayram tatilleri gibi zamanlarda büyük trafik sorunlarına yol açıyordu. Geliştirilen HGS sistemi sayesinde ise araç sürücüleri artık ödeme yapmak için gişe sırasında beklemek yerine gişelerden direkt geçiş yaparak anında ödeme gerçekleştirebiliyor. HGS sistemi her ne kadar kullanışlı olsa da araç sahiplerine yanlış cezalar gibi sorunlar açabiliyor. Peki, hiç gitmediğiniz yerden HGS cezası gelirse ne yapmanız gerekiyor?
HGS sistemi her ne kadar kullanışlı olsa da, adınıza yazılan cezaları yakından kontrol etmeniz ve haksız cezalar hakkında itiraz talebi oluşturmanız gerekiyor. HGS sisteminde adınıza kesilmiş olan cezaları HGS’nin kendi sitesinden ya da KGM’nin sitesinden sorgulayabilirsiniz. HGS cezaları bakiyeniz yeterli olduğu halde, yetersiz bakiye ile geçiş yapıldığı gerekçesi ile kesilmiş olabileceği gibi, HGS etiketinizin okunmaması şeklinde de gerçekleşebilir. Bununla birlikte aracınızın daha önce hiç gitmediği yerden HGS cezası alması da mümkün. Peki, bu ceza neden geliyor?
Hiç gitmediğiniz yerden HGS cezasının gelmesinin iki temel nedeni bulunuyor. Bunlardan ilki, aracınızın plakasının araba kaçakçılığı yapan kişi ya da kişiler tarafından kopyalanmasıdır. Bu yüzden aracınıza gitmediğiniz yerden HGS cezası gelmesi halinde mutlaka polise başvurmalı ve aracınızın geçerken alınan fotoğraflarını talep etmelisiniz. Eğer geçen araç sizinki değilse, cezanız iptal edilecek ve kişiler hakkında soruşturma başlatılacaktır. Ayrıca bu konuda şikayette bulunmamanız halinde aracınıza daha büyük cezalar gelme ihtimali de bulunuyor.
İkinci bir sebep ise, sistem üzerinde oluşan arızalardır. Sistemde gerçekleşen yazılımsal hatalar nedeniyle hiç gitmediğiniz yerden HGS cezası gelmesi de mümkün. Bu tarz HGS cezalarında ilk yapmanız gereken, Karayolları Genel Müdürlüğüne ya da PTT şubelerine itirazda bulunmaktır. PTT şubelerine internet üzerinden itirazda bulunabileceğiniz gibi direkt olarak şubelerden de işlem gerçekleştirebilirsiniz. Aracınıza kesilen cezanın yanlış olduğunun kanıtlanması halinde, ödemeniz gereken cezadan da kurtulacaksınız.
Yaptığınız itirazlarda, haklı olduğunuzun kanıtlanmaması halinde ise konuyu mahkemelere taşıma hakkınız da bulunuyor. Yapılan soruşturmalarda, geçtiğiniz öne sürülen HGS gişesi tarafından çekilen fotoğraflar talep edilecek ve görüntüler incelendikten sonra sonuca varılacaktır. İlk yapılan itirazda, bekleme süresi 15 iş günü kadar sürerken, konunun mahkemeye taşınması halinde sonuç çıkması yaklaşık olarak 2-3 ayı bulacaktır.

Hakkında admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir