Ana Sayfa / Ogs Bakiye Yükle / Hangisi Daha Avantajlı HGS mi OGS mi?

Hangisi Daha Avantajlı HGS mi OGS mi?

Ücretli köprü ve otoyollarda yeni teknoloji ile birlikte kullanımı kolaylaşan ve yaygınlaşan HGS ve OGS sistemi akıllarda birçok soru bırakmaya devam ediyor. Araçların ücretli köprü ve otoyollarda ödeme yapmak için durmasına gerek kalmayan bu sistem sayesinde trafik de büyük ölçüde azalıyor. Zaman kaybını en aza indiren bu sistemler arasında araç sürücüleri de ikilemde kalıyor. Peki, hangisi daha avantajlı HGS mi OGS mi?
HGS sistemi, daha yeni bir sistem olmasına karşın OGS sistemi yıllardan bu yana kullanılıyordu. HGS ve OGS sistemi isim olarak birbirinden farklı olsa da, köprü ve otoyol geçişlerinde araç sürücüleri hangi sistemi kullanıyor olursa olsun, ödenen ücret aynıydı. Ancak Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yapılan indirim uygulamasından sonra OGS kullanıcılarına %20 indirim uygulanmaya başladı. Kampanyanın ilk günlerinde indirim oranı %25 iken, sonraki günlerde bu oran %20’ye düşürüldü. İki sistemin de aynı olduğunu düşünürsek, yapılan bu kampanya ile birlikte OGS sisteminin çok daha avantajlı olduğu görülüyor. Ancak kampanyanın kaç gün daha devam edeceği bilinmiyor.
Otomatik Geçiş Sistemi Nedir?
OGS, yani otomatik geçiş sistemi PTT ve bazı anlaşmalı bankalar tarafından araç sürücülerine veriliyor. OGS başvurusunu PTT’den yapanlar cihazlarını PTT şubelerinden teslim alırken, başvurularını anlaşmalı bankalardan yapanlar ise başvurdukları bankadan cihaz ya da etiketlerini teslim alabiliyor. OGS cihazlarının ücreti her bankada farklılık gösterirken genel olarak fiyatlar 40 ile 60 TL arasında değişiyor. OGS cihazı alırken bankalar tarafından yapılan çeşitli kampanyaları takip ederek cihaz alımlarında avantajlı hale de gelebilirsiniz. Bununla birlikte, verilen OGS cihazlarının belli bir garanti süresi bulunuyor. Garanti süresi geçen cihazlarınızı en yakın zamanda değiştirmeniz, oluşabilecek yanlış ceza gibi sorunları önleyecektir. Kampanyaları takip ederek ücretsiz OGS cihazı da elde edebilirsiniz.
Hızlı Geçiş Sistemi Nedir?
HGS, yani Hızlı Geçiş Sistemi, ülkemizde 2012 yılından bu yana kullanılmaya devam ediyor. OGS sistemine kıyasla çok daha kullanışlı ve hızlı bir sistem olan HGS’ye talep günden güne arttıkça HGS gişelerinde de geçişler zaman zaman yavaşlıyor. HGS sisteminde araç sahiplerine sadece kart değil aynı zamanda kart da verilebiliyor. HGS kartlarının piyasa değeri 15 TL iken, HGS etiketlerini 5 TL’den satın alabilirsiniz. HGS kart ve etiketleri PTT bayilerinden ve anlaşmalı bankalardan satın alınabiliyor. Çeşitli zamanlarda yine bankalar tarafından HGS kart ve etiketlerine indirim yapılmaktadır. Ayrıca HGS kart ve etiketlerini ücretli otoyol ve köprülere yakın yerlerdeki petrol ofislerinden satın alabilirsiniz.

Hakkında admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir