Ana Sayfa / Hgs Sorgulama / Hızlı Geçiş Sistemi İhlalleri

Hızlı Geçiş Sistemi İhlalleri

Artan trafik sorununa bir çözüm olarak çeşitli otoyol ve köprülere getirilen Hızlı Geçiş Sistemi, hayatımızı oldukça kolaylaştıran etkenler arasında. Her ne kadar HGS sistemleri, geçiş kolaylığı sağlasa da bu sistemlerde kaçak geçişlerde kişilere bir takım ihlal cezaları yazılmaktadır. Peki, Hızlı Geçis Sistemi ihlalleri nelerdir, hangi durumlarda oluşmaktadır ve bu ihlaller nereden öğrenilmektedir?
Hızlı Geçiş Sistemi ihlalleri genellikle, kişinin bakiyesi yetersiz olduğu halde HGS gişelerinden geçmesi nedeniyle oluşmaktadır. Bununla birlikte HGS gişelerinden geçerken cihazınızın okunmaması da geçiş ihlali yapmanıza neden olmaktadır. Bu tarz geçiş ihlallerinde ceza ne kadar olursa olsun, cezanın ödenmemesi ya da geç ödenmesi de kişinin ödeyeceği cezayı oldukça arttırmaktadır.
Otoyolların günden güne gelişmesi ile HGS kullanımı da artmaya devam ediyor. Köprü ve otoyollarda kullanılan HGS sisteminde araç sahipleri her ne kadar dikkatli davransa da, bakiyelerini kontrol etmediği takdirde farkında olmadan geçiş ihlali yapabiliyor. Bu yüzden, HGS geçiş ihlali yapma ihtimalinizi en aza indirmek için yola çıkmadan önce ya da birkaç günde bir HGS bakiyenizi kontrol etmekte de fayda var. Hızlı geçiş sistemi bakiye sorgulama işlemlerinizi Karayolları Genel Müdürlüğü resmi sitesi üzerinden, e-Devlet şifreniz ve T.C kimlik numaranız aracılığı ile anında sorgulayabilirsiniz. Böylece, siz de HGS sisteminde geçiş ihlali yapma sorununu ortadan kaldırabilirsiniz.
Bununla birlikte Hızlı Geçiş Sisteminden geçerken aracınızda bulunan HGS cihazının gişe tarafından okunmaması da, geçiş ihlali yapmanız anlamına geliyor. Bunun gibi bir durum ile karşılaşmamak için HGS cihazının araçta hangi alana monte edilmesi gerektiğini yetkililere danışmalı ve oluşabilecek sorunların önüne geçmelisiniz. HGS cihazının okunmamasından dolayı ortaya çıkan geçiş ihlallerinde, adınıza gelen cezaya itiraz etmeniz halinde sadece kaçak geçiş yaptığınız ücret sizden tahsil edilmektedir. Bu yüzden, adınıza gelen HGS geçiş ihlal bildirimini önce mutlaka incelemeli ve itiraz edilecek bir durumu var ise itiraz etmekten kaçınmamalısınız.
HGS geçiş ihlali sorgulama sistemini Karayolları Genel Müdürlüğü resmi internet sitesi üzerinden anında sorgulayabilirsiniz. Bu sistem üzerinde adınıza bir geçiş ihlal cezası kesilip kesilmediğini belli aralıklar ile kontrol ederek haberiniz olmayan cezalara karşı önlem alabilirsiniz. Adınıza kesilen cezalardan haberdar olmamanız ve gününü geçirmeniz halinde, bu cezaya bir itiraz hakkınız bulunmayacağı için cezayı faiziyle ödemeniz gerekecektir. Bu yüzden Hızlı Geçiş Sistemi geçiş ihlallerini mutlaka yakından takip etmeli ve üzerine düşmelisiniz. HGS sistemi her ne kadar trafik sorununa önlem olsa da dikkat edilmediği zamanlarda kişilere büyük maddi zararlar vermektedir.

Hakkında admin

Ayrıca kontrol

HGS Farklı Araçlarda Kullanılabilir mi?

Hızlı geçiş sistemi 2012 yılından beri kullanılıyor. Eski düzene oranla çok daha hızlı geçişler oluyor …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir