Ana Sayfa / Trafik Cezası / Trafik Cezalarına Nasıl İtiraz Edilir?

Trafik Cezalarına Nasıl İtiraz Edilir?

Hakkınızda kesilen trafik cezalarında cezanın yanlış bir nedenden kesildiğini düşünüyorsanız, ya da trafik cezası yüz yüze kesilmedi ve bundan haberiniz yokken evinize trafik ceza tebligatı geldiyse, bu cezalara itiraz ederek konuyu yargıya götürebilir ve hakkınızı arayabilirsiniz. Peki, trafik cezalarına nasıl itiraz edilir, itiraz etmek için hangi adımları izlemek gerekir?
Her trafik cezasının farklı itiraz süreci ve süresi bulunmaktadır. Bu yüzden kesilen her trafik cezasını önceden araştırmalı ve hangi sürede itiraz etmeniz gerektiği hakkında bilgi edinmelisiniz. Trafik cezalarına itirazlar sayesinde, özellikle radar mağduru araç sahipleri büyük bir dertten kurtulacak.
Adınıza kesilen trafik cezaları hakkında bilmeniz gereken ilk şey, trafik cezalarının en geç 10 iş günü içerisinde adresinize tebliğ edilmesi gerektiğidir. Eğer trafik cezası 10 iş günü içerisinde tebliğ edilmez ve bunun için itiraz hakkınız elinizden alınmaya ya da faiz ödetilmeye çalışılırsa konuyu Sulh Ceza Mahkemelerine taşıyabilirsiniz.
Karayolları Trafik Kanunu’nda bulunan 116. maddeye göre, trafik cezalarına itiraz için iki farklı süre sınırlaması bulunmaktadır. Trafik cezaları trafik polisi tarafından plakaya, aracınızı durdurarak yani yüz yüze yazıldıysa, bu cezalar için itiraz süresi ceza kesim tarihinden itibaren 15 gündür. Ancak, trafik cezası sizin adınıza haberiniz olmadan kesildiyse bu cezalar için itiraz tarihi ceza adresinize tebliğ edildikten sonra 15 gündür.
Trafik cezalarının adresinize teslim edilip sizin tarafınızdan alınmaması ya da farklı adrese gönderilmesi gibi durumlar meydana gelirse, suçun kimde olduğuna bakılmaktadır. Trafik cezası kesildikten sonra en az 1 yıl içerisinde tebliğ edilmelidir. Ceza ne zaman kesilirse kesilsin, itiraz tarihi cezanın size ulaşma tarihinde başlamaktadır.
Trafik cezaları, plakanızın ve araç ruhsatınızın kayıtlı olduğu ikametgah adresine gönderilmektedir. Ceza siz evde yokken adresinize gönderilirse, normal prosedüre göre postacı evinize bir not bırakır ve postayı mahalle muhtarına teslim eder. İtiraz tarihi muhtara teslim edilme tarihinde başlatılır. Bununla birlikte cezanın eski oturduğunuz adrese gönderilmesi, itiraz etme hakkınızı elinizden almaktadır. Çünkü, oturduğunuz adresi değiştirmemek sizin yaptığınız bir hatadır.
Ülkemizde trafik cezalarına itiraz işlemleri Trafik Mahkemeleri tarafından yürütülmektedir. Ancak her bölgede mevcut olmadığı için, olmayan bölgelerde Sulh Ceza Mahkemelerine de itirazda bulunabilirsiniz. İtiraz talebinde bulunurken dava dilekçesi, ruhsat, kimlik, ehliyet fotokopisinin yanı sıra ceza tutanağının ve tebligatın fotokopisini mahkemeye iletmeniz gerekiyor. İtirazınızın ardından yoğunluğa göre en geç 2-3 ay içerisinde sonuç açıklanacaktır.

Hakkında admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir