Ana Sayfa / Hgs Yükleme / Yurtdışından Gelen Yabancı Plakalar İçin Hgs İşlemleri

Yurtdışından Gelen Yabancı Plakalar İçin Hgs İşlemleri

HGS sistemi kurulduğu günden bu yana pek çok sorunla karşı karşıya kaldı haksız cezalar bunun en büyük örneklerinden bir tanesi bir diğeri ise Yabancı plakalı araçların HGS geçişlerinde ücret ödeyip ödemediği herhangi bir kayda mensup olmayan bu araçlar Otoban ve köprü geçişlerinde ücretsiz bir şekilde kullanıyor. Hatta hatalı geçişler yapıyor ve hiçbir ceza ödemeden ülkelerine geri dönebiliyor vardı Bununla ilgili milyonlarca lira heba oluyor ve ücret ödeyerek. Otoban ve köprü geçişlerinin kullanan sürücüler bu konuda İsyan ediyorlardı devlet bu konu hakkında uzunca süren bir çalışmanın ardından somut adımlar atmaya karar verdi. 2012 yılından bu yana Yabancı plakalı araçlar ve yurt dışından gelen araçların haksız bir şekilde Otoban ve köprü geçişlerinde kullandı hiçbir şekilde ücret ödemedi kanıtlandı Bunun yanı sıra bu geçişlerden ücret alamayan devlette ciddi manada zarar etti.
Devlet bursu önüne geçmek için gümrükçüler eve otoban polisi ne yetki vererek Yabancı plakalı araçların ve Yurtdışından gelen Türk plakalı araçların HGS geçişlerinde ücret ödemelerinde karar verdi. Sadece 2013 yılında 75 milyon lira zarar edildi Yaklaşık 4 yıl süre zarfında bu tarzdaki araçları herhangi bir yaptırım uygulanmadığı için milyonlarca lira ücret alınamadı. Bu araçları gümrüklerde ve otoban polisleri tespit ediyor ve işlem yapıyorlar. Böylelikle HGS geçişlerinde yabancı araçlar gereken ücreti Ödemiş oluyorlar ve yasal olarak Herhangi bir sorun kalmıyor. Yabancı plakalı araçlar ülkelerine geri döndüklerinde ödeme yapmazlar ise bu ceza elçiliklerini gidiyor ve kendilerine tebliğ ediliyor yani Almanya’dan gelen bir araç HGS Borcunu ödemezse ülkesinde ödemek zorunda kalıyor ve faizli bir şekilde bu kişiden HGS ücreti tahsil ediliyor çok daha önce yapılması gereken bu uygulama 2016 yılının hemen başında hayata geçti ve artık HGS ücretlerini devlet bir şekilde tahsil edebiliyor ve bu konuda zarar etmiyor. Ayrıca gümrük çalışanları ve otoyol polislerinin haklarının Avrupa İle eşit olması için çalışmalar yapılıyor ve bu konuda bir yasa çıkarılıyor artık gümrük çalışanları istedikleri takdirde Yurt dışından gelen araçların beklenebilecek ve HGS ücretini almadan araçların sahiplerine verilmesini engelleyecek aynı durum otoyol polisleri için de geçerli olacak.
Artık bu kurallar sayesinde HGS ücretlerini ödemeyen yabancılarda yaptırımlar ödeyecek ve ücretli şekilde geçen insanların hakları da gelmemiş olacak.

Hakkında admin

Ayrıca kontrol

Gişelerde HGS Bakiye Yükleme

2012 yılında kurulan Hızlı Geçiş sayesinde köprülerde ve diğer bekleme noktalarında zaman kaybetmeden hızlı bir …

Bir yorum

  1. Zaten Ülkemizde Hep Haksızlık yapılıyor …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir